Kako rešiti problem suhih las?
Rešitev se skriva v PHYTO 7 kremi za vsakodnevno nego suhih in normalnih las, prejemnici nagrade ELLE AWARD 2024 po izboru bralcev. Vsi vemo, ka...
Peptidi so eno najmočnejših orodij, ki pomaga pri glajenju gubic in poskrbi za čvrsto kožo. Pred vami so vsa dejstva, ki jih morate vedeti o peptidih, preden jih vključite v svojo lepotno rutino.
Peptidi so kratke verige aminokislin, medtem ko so aminokisline najmanjša enota proteinov. Proteini pa so v bistvu osnovni gradniki naše kože in v obliki elastina, keratina in kolagena koži zagotavljajo strukturo ter odpornost. In ker so peptidi aminokisline in ne proteini, lahko prodrejo v kožo. Brez peptidov se koža prične spreminjati, kar vodi v izgubo čvrstosti, pojav gub, spremembe v teksturi, koža pa prične izgubljati tudi prožnost.
Pomembno je vedeti, da peptidi vedno potrebujejo še ostale podporne sestavine, da lahko koži nudijo največ koristi. Vsak izdelek s peptidi tako mora vsebovati tudi antioksidante ter sestavine, ki pomirjajo in obnavljajo kožo.
Uporabljajo se za stimulacijo sinteze kolagena. Pomembna prednost tripeptidov (trije povezani peptidi) je, da so dovolj majhni, da lahko prodrejo v kožo. Številne in vitro študije so dokazale, da lahko izboljšajo aktivnost TGF-β (tkivni rastni faktor beta), ki stimulira sintezo kolagena. Poleg tega ščitijo kolagen pred razgradnjo z matriks metaloproteinazami. Gubice so vidno zglajene. Med sestavinami ga najdemo pod imenom Palmitoyl Tripeptide-1, Palmitoyl Tripeptide-5.
Vplivajo na sinapse na predelih mimičnih gubic. Tudi heksapeptidi so dovolj majhni, da lahko prodrejo v kožo. Sestavljeni so iz šestih povezanih peptidov in so ‘kozmetična alternativa’ botulinum toksinu (botoksu). V nasprotju s tripeptidi, ki spodbujajo sintezo kolagena, so heksapeptidi mišični relaksanti. V določeni meri zavirajo kontrakcije mišic, ko se smejimo ali gubamo čelo. Povzročijo, da se mišice sprostijo, zaradi česar se gubice zgladijo. Med sestavinami jih najdemo pod imenom Palmitoyl Hexapeptide-19, Palmitoyl Hexapeptide-12.
Gre za signalno snov, ki spodbuja obnavljanje celic. S staranjem kože začne nastajanje EGF v koži upadati. Koža se tanjša, postaja manj elastična in se začne gubati. Ob nanosu EGF na kožo receptorji stimulirajo naravno rast celic v koži, kar ublaži linije in gubice, obenem pa pridobimo na kompaktnosti kože. Med sestavinami ga najdemo pod imenom Oligopeptid, Oligopeptide-24.
Matriksni peptidi so visoko učinkovita sintetična kombinacija peptidov, sestavljena iz palmitoil oligopeptidov in palmitoil tetrapeptida-7. Matriksni peptidi spodbudijo sintezo kolagena in krepijo ekstracelularni matriks. Poleg tega povečajo koncentracijo hialuronske kisline v ekstracelularnem matriksu. Mreža v vezivnem tkivu je okrepljena, kar opazno izboljša elastičnost kože, gubice pa so videti manj globoke. Med sestavinami jih najdemo pod imenom Palmitoyl Tetrapeptide-7, Palmitoyl Pentapeptide-4.
Telangyn™ je inovativen tetrapeptid, razvit posebej za kuperozno kožo (rdečica) in kožo s teleangiektazijami. Ti peptidi inhibirajo vnetne procese in funkcionalne motnje v koži, delujejo proti kolagenazam in kožo ščitijo pred hiperpigmetacijami. Za rdečico poiščite v kremi tudi sestavino pod imenom Acetyl Tetrapeptide-40, Palmitoyl Tetrapeptide-7.
Ta peptid posnema delovanje glutationa v telesu. Deluje proti oksidativnemu stresu in poškodbam celic, ki jih povzroča glikacija (vezava sladkorjev v vezivnem tkivu) ter stimulira aktivnost antioksidativnih encimov. Na ta način učinkovito zavira proces staranja kože.
Sedaj vam je verjetno že jasno, kako močan vpliv imajo peptidi na vašo kožo – sploh, če si želite čvrste kože. Seveda pa se je treba zavedati, da bodo prvi rezultati vidni šele po nekaj časa redne uporabe. Peptide boste našli v vlažilnih kremah in serumih. Veliko formul izdelkov vsebuje tudi več oblik peptidov, na ta način pa se še poveča proizvajanje kolagena ter s tem njegove koristi za kožo. Na tržišču boste tako našli številne izdelke v različnih cenovnih razponih.
Preberite tudi članek Najboljše sestavine v boju proti staranju kože.
Foto: Yakobchuk Olena / Getty Images Plus via Getty Images