
Malenkosti štejejo, tudi v zobni pasti
Pri izbiri zobne paste ni pomemben le okus ali občutek svežine. Njena sestava lahko pomembno vpliva na zdravje vaših zob in dlesni – dolgoročno. Me...
Vsi vemo, da predelana hrana ni najboljša izbira. Raziskave kažejo, da poveča tveganje za srčna obolenja in diabetes, povzroči pa tudi prenajedanje in debelost. Kaj pravzaprav je ‘predelana’ hrana? Odgovor ni tako črno-bel, obstaja še več sivih con … O čem pravzaprav govorimo?
Predelana hrana oziroma predelana živila imajo večinoma negativen prizvok, saj vsi vemo, da takšna hrana ni najbolj zdrava. Prav tako lahko povzroči številne bolezni in debelost, ki je v današnjem svetu v razvitih državah velika težava. Ljudje namreč vse več posegamo po nezdravi hitro pripravljeni, predelani hrani. V naslednjih vrsticah si podrobneje poglejmo, kaj sploh spada pod pojem predelana hrana.
Gre za naravna živila, ki jih dobimo neposredno iz zemlje, stebel, z dreves ali iz živali. To so sadje, zelenjava, jajca in meso (če imate možnost, kupite ta živila na tržnici).
To je, na primer, narezano sadje in zelenjava ali pasterizirano mleko. Predelava, ki minimalno vpliva na živilo, ki se mu ne dodaja ničesar, zato njegova hranilna sestava ni spremenjena.
Dodani so sol, sladkor in/ali olje, da bi se živila ohranila in bila okusnejša. V to skupino sodijo konzervirane stročnice, slani oreščki, humus, siri … Ti izdelki vsebujejo nekaj dodanih sestavin, zato jih lahko redno uživamo.
Poleg izdelkov z do pet sestavin, so dodana še sladila, kot je med in naravni konzervansi, kot je kis. V to skupino verjetno sodijo tudi vaši prigrizki ali sladkarije. Za njih velja pravilo, da jih lahko uživate le v zmernih količinah.
Izdelki, ki so pakirani v škatle ali vrečke, vsebujejo več kot pet sestavin, med katerimi so hidrogenizirane rastlinske maščobe, sladkorji, sladila, ojačevalci okusa in različni konzervansi … Uživanje teh izdelkov ni priporočljivo! Vašo prehrano bodo obogatili le s kalorijami, vaše telo pa z viškom kilogramov. Dodatna nevarnost je pojav vnetnih procesov, ki vodijo k različnim boleznim.
Čustveno prenajedanje lahko vodi v debelost
Foto: Astarot / Getty Images Plus via Getty Images