S tem 20-minutnim treningom boste pokurili več kalorij kot s tekom
Tabata je odlična izbira, če želite svojo vadbo dvigniti na novo raven. S tem 20-minutnim treningom boste namreč pokurili več kalorij kot s tekom. ...
Trenutno smo sredi vročinskega vala, ki še ta teden očitno ne bo pojenjal. Svetuje se, da se, kolikor le lahko, zadržujemo v ohlajenih prostorih in ne na prostem. Nikakor pa ne na direktnem soncu. V takšnih razmerah lahko namreč hitro pride do toplotnega udara, zato je dobro vedeti, kakšni so znaki in kako toplotni udar preprečiti.
Poleti, še posebej pa v obdobjih zares visokih temperatur, se svetuje, da se med 10.00 in 16.00 uro ne izpostavljamo direktnemu soncu. Ena od resnih težav, ki lahko nastane, je toplotni udar ali vročinska kap. Gre za stanje, ki resno ogrozi naše življenje, saj se telesu v kratkem času zelo poviša temperatura.
Simptomi se lahko pojavijo v zelo hitrem času (v 10 do 15 minutah), v takem primeru pa je nujna takojšnja zdravniška pomoč. Do prihoda zdravniške pomoči je treba takšno osebo prenesti v temen in hladen prostor ter ji s hladnimi obkladki, vodo (pod tušem) ali ledom poskušati znižati temperaturo. Obkladke ali led je najbolje dati na vrat, pazduhe in dimlje.
Prvi nasvet je, da se ne zadržujete na direktnem soncu, da pogosto pijete veliko tekočine (najbolje vodo), ki naj bo mlačna. Če ste žejni, ustnice pa so suhe, ste najverjetneje že dehidrirali. Pomembno je tudi vedeti, da med zaužite tekočine ne spadajo kava, energijski ali kofeinski napitki, gazirane pijače in alkohol. Veliko lahko storite tudi s tem, da jeste sveže sadje in zelenjavo ter se izogibate težki in mastni hrani. V visokih temperaturah prav tako ne telovadite. Od oblačil pa je najbolje izbrati takšna, ki so lahkotna, svetla in iz naravnih materialov, kot je bombaž.
Preberite tudi članek Ne prenesete vročine? Pomagali vam bodo hladilni lepotni izdelki.
Foto: Xurzon / Getty Images Plus via Getty Images