Čista koža in čopiči z enim izdelkom. Ne verjameš?

Obstaja izdelek, ki je tako vsestranski in učinkovit, da ga moraš imeti na svoji polici. Našli smo ga, ga preizkusili in bili nad njim navdušeni. Sicer pa je tokrat lepotna ekipa L&Z besedo o pomembnosti čiščenja in nege kože prepustila strokovnjakinji. Prepričani smo, da jo poznaš. Svoj pogled in izkušnje na to temo nam je namreč zaupala simpatična vplivnica Arijanna Sara di Palma (IG @arijannadipalma). Pa začnimo.

Za začetek nas zanima tvoj ritual čiščenja kože?

Zjutraj si obraz splahnem z mrzlo vodo, nato nanesem vlažilno kremo in občasno tudi serum – najpogosteje vitamin C ali hialuronsko kislino. Trenutno testiram Guašo, ki naj bi pomagala pri zmanjševanju zabuhlosti obraza. Svoje izdelke in rutino vsake toliko prilagodim, da vidim, kaj mi najbolje ustreza. Zvečer si kožo očistim s čistilnim gelom, nato nanesem kremo proti mozoljčkom in vlažilno kremo. Rutino redno izvajam zadnjih šest mesecev – prej nisem bila tako dosledna, ampak sproti se učimo!

Kako pomembno je čiščenje kože v vsakodnevni rutini? Ali je rutina nujna tudi, kadar ne nosimo ličil?

Kot sem že omenila, sem v preteklosti zanemarjala čiščenje kože in zdaj vidim, kako zelo pomembno je! Čistilna sredstva niso dovolj – po uporabi jih je treba temeljito sprati z obraza, saj niso namenjena dolgotrajnemu stiku s kožo. Če ličil ne odstranimo do konca, lahko povzročijo nečistoče in zamašene pore. Rutina je pomembna vsak dan, tudi če ne nosimo ličil, saj je koža izpostavljena bakterijam, smogu in drugim nečistočam. Prav tako je ključno redno menjavanje posteljnine, predvsem prevlek za vzglavnik, saj se na njih nabirajo umazanija in bakterije, ki lahko vplivajo na stanje kože.

Trg je preplavljen s kozmetičnimi izdelki. Koliko negovalnih in koliko dekorativnih dejansko potrebujemo?

Iskreno? Zagotovo jih ne potrebujemo toliko, kot jih je na trgu! Kozmetična industrija ponuja izdelek za vsako najmanjšo stvar – za podočnjake, za vrat, za čiščenje ličil, za obrvi, celo posebne izdelke za različne dele obraza. A resnica je, da se koža najbolje počuti, ko jo negujemo s premišljeno in preprosto rutino.
Osnovna negovalna rutina bi morala vključevati: nežno čistilo (za odstranjevanje nečistoč in ostankov ličil), vlažilno kremo (za vzdrževanje hidracije kože), zaščito pred soncem (SPF je ključen, ne glede na letni čas!). Dodatni izdelki, kot so serumi, toniki in posebne kreme, so lahko koristni, a niso nujno potrebni za vsakega. Pri negi kože je manj pogosto več – koža je lahko preobremenjena z izdelki, kar lahko vodi v občutljivost in nepravilnosti. Slišala sem tudi zgodbe deklet, ki so imele popolnoma zdravo kožo, dokler niso začele uporabljati različnih izdelkov. Ne zato, ker bi jih resnično potrebovale, ampak zaradi pritiska družbe in socialnih omrežij, da morajo imeti določeno rutino. S tem so si uničile naravno ravnovesje kože in njeno zaščitno bariero, kar je omogočilo bakterijam, da so naredile svoje in posledično so dobile akne in druge težave s kožo. Zato je res ključno, da ne kompliciramo in ne nasedamo marketinškim trikom, ampak ugotovimo, kaj naša koža dejansko potrebuje in se temu prilagodimo. Rutina mora biti smiselna in prilagojena posamezniku – ne pa nekaj, kar počnemo zgolj zato, ker to počnejo vsi drugi.

Koliko čistilnih izdelkov potrebujemo in katere priporočaš?

Osnova je micelarna vodica za odstranjevanje ličil. Meni osebno je to najboljša prva stopnja čiščenja, saj učinkovito raztopi ličila brez draženja kože. Bolj kot geli za odstranjevanje ličil, robčki, ali kakšna masla. Po micelarni vodici priporočam čistilni gel, ki odstrani preostale nečistoče in morebitne ostanke ličil. Sama uporabljam gel, ki pomaga pri aknah in zmanjševanju nečistoč. In to je to od čistilnih izdelkov, ki jih jaz uporabljam.

Kot strokovnjakinja za ličenje zagotovo veš, kako pomembna je higiena čopičev. Se jih morda lahko očisti z micelarno vodo?Ja, higiena čopičev in beauty blenderjev je res ključna! Ni smiselno, da si temeljito očistimo kožo, potem pa si nanesemo umazanijo nazaj s čopiči. Micelarna vodica je dejansko super za čiščenje čopičev, saj raztopi ličila hitreje in bolj učinkovito kot klasično milo ali šampon. Seveda pa je pomembno tudi, da jih po čiščenju dobro speremo in posušimo. Pri beauty blenderjih pa je še večji poudarek na higieni, saj so gobice zaradi svoje vpojnosti pravo gojišče za bakterije. Priporočljivo jih je prati po vsaki uporabi ali vsaj nekajkrat tedensko, da preprečimo nabiranje bakterij in plesni. Skratka, redno čiščenje čopičev in gobic je osnovni del nege kože, ne samo ličenja. Če jih ne čistimo, si lahko sami povzročimo težave s kožo, ne glede na to, kako skrbno negujemo svoj obraz!

Za konec še tvoj lepotni nasvet.

Lepota ni samo v izdelkih, ki jih nanašamo na kožo… zelo pomembno je tudi to, kaj daješ vase. Na stanje kože močno vpliva prehrana, zato ne glejte samo na kozmetiko, ampak poskrbite, da vsak dan zaužijete dovolj vitaminov in ključnih makrohranil. Zdrava prehrana in hidracija sta osnova lepe kože!

 

Foto: PR, iStock / Getty Images Plus/ Deagreez