
Počitniški teden v ALEJI
V dneh pred prazniki bo v ALEJI še posebej živahno. Od ponedeljka, 28. aprila, do srede, 30. aprila, najmlajše v najbolj moderni nakupovalni destin...
Pomlad je tukaj in kot vsako leto, je sedaj čas, da se lotimo temeljitejšega čiščenja našega doma. Pred pričetkom pa je pomembno predvsem to, da se nanj dobro pripravimo. To pomeni, da si za čiščenje vzamemo dovolj časa, prav tako pa poskrbimo, da imamo pri roki vse pripomočke. Ker je takšno generalno čiščenje lahko zamudno, smo za vas pripravili nekaj nasvetov, kako se dobro organizirati, da bo vse skupaj potekalo čim hitreje in čim bolj učinkovito, prav tako pa vas želimo najprej opomniti, da moramo pri izbiri čistil in pripomočkov biti pozorni na njihov vpliv na okolje ter na naše zdravje.
Zavedati se moramo, da je pri vsaki stvari potrebno gledati na okolje, kar velja tudi pri čiščenju doma. Zato je najbolje uporabljati biorazgradljiva čistila, saj je to odličen korak k zmanjšanju negativnega vpliva na okolje in tudi vaše zdravje.
Uporaba naravnih in biorazgradljivih čistil
Pomembne oznake na čistilih
Če raje uporabljate kupljena čistila, se osredotočite na ekološke ali biorazgradljive izdelke. Oznake, ki jih iščete, vključujejo:
Pakiranje in reciklaža
Izogibajte se plastiki! Če je le mogoče, izberite čistila v stekleni embalaži, ker je steklo biorazgradljivo, medtem ko plastika pogosto onesnažuje okolje. Poskrbite, da boste pravilno reciklirali prazne stekleničke in embalaže. Veliko ekoloških čistilnih izdelkov namreč uporablja embalažo, ki je primerna za reciklažo.
Varčujte z vodo
Pri čiščenju doma skušajte omejiti porabo vode. Na primer, ko čistite tla, uporabite manj vode in pustite, da se površina hitro posuši. To ne le prihrani vodo, ampak tudi zmanjša potrebo po dodatnih kemikalijah za odstranjevanje madežev.
Izberite trajne čistilne pripomočke
Namesto enkratnih papirnatih brisač, raje uporabite trajne krpe, ki jih lahko operete in ponovno uporabite. Tako boste zmanjšali odpadke in potrebo po nenehnem nakupu novih pripomočkov. Prav tako priporočamo uporabo ščetk iz naravnih materialov in gobic brez sintetičnih kemikalij. To bo zmanjšalo vpliv plastike na okolje.
Zavedanje o naravi in zdravju
Ekološka čistila ne vsebujejo škodljivih kemikalij, ki lahko povzročijo alergije, draženje kože in težave z dihanjem. Z uporabo naravnih čistil tako poskrbite za boljše zdravje in varno okolje za svojo družino. Z uporabo ekoloških in naravnih čistil lahko zmanjšate ogljični odtis, saj mnogi komercialni izdelki vključujejo kemične snovi, ki so pogosto proizvedene z večjo porabo energije in virov.
Z upoštevanjem teh nasvetov boste zmanjšali vpliv čiščenja na okolje, ohranili svoj dom čist in zdrav ter pripomogli k večji trajnosti.
Nekaj dni pred čiščenjem si vzemite čas in si naredite dober načrt. Preglejte vse sobe in se v prvi vrsti osredotočite na prostore, katerim boste namenili največ časa (kot so kuhinja, kopalnice, dnevni prostor, …). Prav tako preglejte zalogo čistil in pripomočkov za čiščenje, da ugotovite, kaj vam manjka: različna čistila, krpe, gobice, krtačke, vedra, plastične posode, metle ipd. Takšnega velikega čiščenja se je najbolje lotiti v večjem številu, zato zaposlite tudi ostale družinske člane.
Čistite prostor po prostor, saj tako ne bo prišlo do zmešnjave in preobremenjenosti. Na ta način se bodo tudi hitreje videli rezultati čiščenja in boste imeli več zagona za nadaljevanje.
Spomladansko čiščenje je odlična priložnost, da zavržete vse, česar ne potrebujete več. Preglejte vse omare in predale ter predmete, ki jih ne uporabljate oz. ne potrebujete, zavrzite ali jih podarite. Na tem mestu si prav tako nabavite organizatorje oz. rešitve za shranjevanje, kot so košare in zabojniki, da boste imeli vse lepo pospravljeno. Če vam papirologija povzroča kar velik nered, se najprej znebite vsega nepotrebnega, ostale papirje pa shranite v mape.
V spomladansko čiščenje spada tudi globinsko čiščenje. Lotite se čiščenja notranje enote klime, WC-ja, hladilnika, pečice, raznih svetilk, temeljito očistite okna, žaluzije, ogledala, prav tako pa ne pozabite na sesanje preprog in oblazinjenega pohištva ter jogijev – le-te pa očistite tudi s paro. Razkužite tudi površine, ki se jih pogosto dotikate, kot so kljuke, stikala za luči in daljinski upravljalniki. Operite posteljnino in razkužite blazine, da odstranite pršice in alergene.
Ko boste dom spravili v red, si omislite redno vzdrževanje, kar pomeni, da načrtujte tedenska ali mesečna čiščenja. Če boste pri tem dosledni, boste celo leto uživali v bolj čistem domu.
Na tržišču se je pojavila prava inovacija v čiščenju z lističi. Gre za Dr. Beckmann inovativne in ultra lahke lističe, ki so 100 % topljivi in združujejo pomembne prednosti, kot so učinkovito delovanje (odstranijo umazanijo, vodni kamen, maščobe in madeže urina), priročnost (so preprosti za uporabo in shranjevanje), trajnostnost (imajo biorazgradljivo formulo in reciklabilno embalažo) ter inovativnost (imajo visoko moč penjenja, so 100 % topni). Čistilo za WC v lističih je na voljo v vonju Ocean Breeze in Citrus Sensation. Listič se preprosto da v WC školjko, speni s pomočjo krtačke in očisti vse dele. Večnamensko čistilo v lističih je na voljo v vonju Summer Lemon in Spring Fresh. Listič raztopite v vedru tople vode in nato očistite površine in/ali tla.
FOTO: ANNA PUZATYKH, PROSTOCK-STUDIO ISTOCK / GETTY IMAGES PLUS, PR